BUŁGARIA

Bułgaria

Szkoła Podstawowa   im. Straży Granicznej w Sarbinowie  wzięła udział w międzynarodowym  programie Comenius. Oprócz naszej szkoły w tej edycji programu uczestniczyli uczniowie z Turcji, Węgier i z Bułgarii. Realizując zadania, uczniowie pod opieką nauczycieli, odwiedzili każdy z wymienionych krajów. Ostatnim wyjazdem była wycieczka do Bułgarii, do której pojechali następujący uczniowie: Regina Andrzejewska, Oliwia Jabłońska, Klaudia Łyczko, Joanna Mierzwińska, Małgorzata Olewicz, Martyna Wilk, Mateusz Czadrowski, Szymon Sztreja.

Wylądowaliśmy w stolicy Bułgarii, czyli Sofii, i przyjechaliśmy do Plovdiv. Po zakwaterowaniu  się w hotelu Rusałka poszliśmy na kolację.  Drugiego dnia, gdy przyjechali uczniowie i nauczyciele z pozostałych państw, zwiedzaliśmy Plovdiv. Następnie udaliśmy się do szkoły  w Plovdiv, gdzie przywitano nas gorącymi oklaskami. Byliśmy też w muzeum, słynnych domach, teatrze rzymskim i na stadionie rzymskim. Drugi dzień spędziliśmy na zwiedzaniu szkoły i wzięliśmy udział w kilku lekcjach. Na terenie szkoły zasadziliśmy drzewka upamiętniające nasze spotkanie.  Później udaliśmy się do galerii handlowej, miło spędziliśmy czas  na kręglach i na kartingach. Następnego dnia pojechaliśmy w góry, przejechaliśmy się bryczką i zwiedzaliśmy wieś Bratcigovo. Potem braliśmy udział w zajęciach z rzemiosła artystycznego i bawiliśmy się na podwórku.  W sobotę  byliśmy na basenie, w muzeum róż i mieliśmy okazję kupić  różane wyroby. Na zakończenie dnia byliśmy w restauracji, gdzie pokazano nam, jak się bawią Bułgarzy. W niedzielę  mieliśmy czas na rozmowy i na lepsze zapoznanie się z uczniami z pozostałych  państw. Po lanchu przespacerowaliśmy się po Plovdiv. Wieczorem  pożegnaliśmy uczniów Bułgarii i zaczęliśmy się pakować. Ostatniego dnia zwiedziliśmy Sofię i udaliśmy się na lotnisko. Nadszedł czas powrotu do domu.

Po powrocie do Polski wspominaliśmy chwile spędzone w Bułgarii. Nigdy nie zapomnimy tego udanego wyjazdu.

Autorzy: Oliwia Jabłońska, Klaudia Łyczko, Szymon Sztreja